Otthonfelújítási Támogatás
KEHOP Plusz Otthonfelújítási Program lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához 2025
2025. január 20-tól elindult, a KEHOP Plusz Otthonfelújítási Program lakossági energiahatékonysági beruházások megvalósításához néven.
Ez pályázat nem azonos a Vidéki Otthonfelújítási Program keretében felhasználható támogatással, arról itt olvashat részletesen.
Az energetikai otthonfelújítási támogatás (2025. január 20-tól) célja magánberuházások ösztönzése és a magyarországi lakóépületek energiahatékonysági ágazatában a háztartások finanszírozáshoz való hozzáférésének javítása, továbbá a lakossági szektor energiafelhasználásának csökkentése.
Kik igényelhetik az otthonfelújítási támogatást?
Olyan természetes személy igényelheti, aki
- nagykorú,
- cselekvőképes,
- magyar adóazonosító jellel rendelkezik,
- magyar állampolgár, vagy
- lakcímkártyával igazoltan legalább egy éve magyarországi állandó lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező, az Európai Gazdasági Térség valamely más tagállamának olyan állampolgára, aki
- tulajdoni hányaddal, vagy legalább a kölcsön tervezett futamidejét elérő határozott időre alapított, illetve holtig tartó haszonélvezeti, özvegyi joggal rendelkezik a korszerűsítendő ingatlanban, mely ingatlan (lakcímkártyával igazoltan) legalább 2024. december 19. óta a kölcsönigénylő vagy közeli hozzátartozójának állandólakóhelye, vagy tartózkodási helye.
Amennyiben a kölcsönigénylő kölcsönigényléskor betöltötte vagy a kölcsön futamidejének lejáratáig betölti a 75. életévét, úgy a kölcsönügyletbe be kell vonni egy olyan adóstársat, aki az életkori korlátnak és a jövedelmi elvárásoknak is együttesen megfelel.
A kölcsönigénylő házastársa, bejegyzett élettársa a kölcsönügyletbe adóstársként bevonásra kerül.
Milyen ingatlanra igényelhető az otthonfelújítási támogatás?
- Magyarországon lévő ingatlan, mely
- a földhivatali ingatlan-nyilvántartásban belterületi-, külterületi-, kivett lakóház besorolású, szabadon álló családi ház, sorházi családi ház, ikerház egy-, vagy többlakásos családi ház, mely
- január 1. előtt használatbavételi engedélyt kapott,
- életvitelszerűen lakott.
Kölcsönkérelem benyújtható osztatlan közös tulajdon esetén is, azonban a kérelem kötelezően benyújtandó melléklete a közokiratba, vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, a közös tulajdon használatára vonatkozó használati megosztási megállapodás. Ezen kívül jóváhagyott pályázat esetében, amennyiben a beruházás önálló használati egységen (saját tulajdonban lévő épületrészen) valósul meg, de érint bármilyen önálló használati tulajdonon kívüli egységet, akkor az első folyósítás előtt szükséges bemutatni egy közokiratba vagy teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt tulajdonosi nyilatkozatot arra vonatkozóan, hogy minden tulajdonos hozzájárult a Projekt megvalósításához.
Ingatlan adásvétel, tulajdonszerzés, vagy haszonélvezet alapítása esetén elfogadott a 2024. december 19-ig kelt, ügyvéd által ellenjegyzett, vagy közjegyző által hitelesített ingatlan adásvételi szerződés, ajándékozási szerződés. Amennyiben a tulajdonjog bejegyzése megtörtént, ám a lakcímkártya dátuma későbbi mint 2024.12.19., nem adható be kérelem.
További feltétel, hogy a kölcsönigénylő, vagy közeli hozzátartozójának állandólakóhelye, vagy tartózkodási helye legyen a korszerűsítéssel érintett ingatlan, amit a lakcímkártyával kell igazolni legkésőbb a folyósítási előfeltételek teljesítésekor.
A beruházással érintett ingatlan lehet vállalkozás, vagy gazdasági társaság székhelye, de tényleges vállalkozási, gazdasági tevékenység folytatása nem megengedett (nem lehet telephely). Amennyiben az ingatlan egy vállalkozás, vagy gazdasági társaság telephelye, úgy a támogatás igénylésének feltétele, hogy biztosítani kell a vállalkozási tevékenységhez szükséges energiafelhasználás elkülönítését: külön mérőórával és közüzemi számlával.
Milyen munkálatokat lehet elvégezni a lakásfelújítási támogatás segítségével?
- épület külső határoló elemeinek hőszigetelése: fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nem nyílászáró szerkezetnek minősülő épület külső határoló elemeinek rendszerszintű (teljeskörű) hőszigetelése, födémszigetelés. Támogatott a külső fal (tűzfalat, oromfalat, lábazatot is beleértve), lapostető, fűtetlen tetőtér esetén a padlásfödém, fűtött tetőteret határoló szerkezetek, alsó zárófödém árkád felett, alsó zárófödém fűtetlen pince feletti szerkezetek hőszigetelése és a kapcsolódó munkálatok elvégzése.
- nyílászárócsere: Fűtött és fűtetlen teret elválasztó, nyílászáró szerkezetnek minősülő épülethatároló szerkezetek cseréje / energiamegtakarítást eredményező korszerűsítése. A nyílászáró cseréhez kapcsolódó árnyékoló, árnyékvető és rovarvédő szerkezetek beépítése a projekt keretében kizárólag el nem számolható költséggel valósítható meg, így a pályázat keretében támogatás nem igényelhető rá!
- használati melegvíz (HMV) rendszerek korszerűsítése csak abban az esetben támogatható, ha a projektben hőszigetelés vagy nyílászárócsere is történik. Önállóan, illetve kizárólag fűtéskorszerűsítéssel kiegészítve nem támogatható tevékenység, továbbá a földgáz alapú használati melegvíz rendszer korszerűsítés nem támogatható.
- fűtésrendszer korszerűsítése csak abban az esetben támogatható, ha a projektben hőszigetelés vagy nyílászárócsere is történik. Önállóan, illetve kizárólag használati melegvíz rendszerek korszerűsítésével kiegészítve nem támogatható tevékenység.
- Hőtermelő berendezések cseréje korszerű berendezésekre: levegő-víz hőszivattyú fűtési rendszerként,
- Szekunder fűtési kör átalakítása, hőleadó berendezések korszerűsítése vagy cseréje, amely vonatkozik a padló és /mennyezethűtési/fűtési rendszerekre is,
- Automatikus központi (hőforrás oldali) és helyi (hőleadó oldali) szabályozások kiépítése.
Fosszilis energiahordozó alapú (vegyes-, szén-, vagy gáztüzelésű) tüzelőberendezések, illetve használati melegvíz rendszerkorszerűsítés a Program keretében nem támogatható az Épületek Energiateljesítményéről szóló (EPBD) 2010/31/EU irányelv alapján. Fatüzelésű fűtésrendszer, illetve HMV korszerűsítés sem támogatható (így a brikett-, pelletalapú tüzelőberendezések sem).
A felújítás elvégzése után épületenként legalább 30%-os mértékű primerenergia-fogyasztás csökkenést szükséges elérni az energetikai korszerűsítés eredményeként a korszerűsítés megvalósítását megelőző (kiinduló) állapothoz képest, melyet Hiteles Energetikai Tanúsítvánnyal (HET) szükséges alátámasztani, melyet a korszerűsítés előtt és után is el kell végeztetni.
A 30% primerenergia-megtakarításba nem számítható be a megújuló alapú villamosenergia előállításra számított energiamegtakarítás.
Milyen forrásokból tevődik össze a korszerűsítés finanszírozása?
A pályázat keretében kamatmentes kölcsön és vissza nem térítendő kombinált támogatás igényelhető.
A kölcsön és vissza nem térítendő támogatás együttes összege min. 2.500.000 Ft, max. 6.000.000 Ft. Ezen belül a vissza nem térítendő támogatás aránya 50%. A projekt teljes elszámolható költségének minimum 1/7-ét saját forrásból kell a pályázónak előteremtenie.
A 6 milliós támogatásnál magasabb összegű korszerűsítés is végrehajtható, ám sem a hitel, sem a vissza nem térítendő támogatás mértéke nem változik emiatt.
A teljes finanszírozási összeg
- saját forrásból (önerőből),
- kamatmentes kölcsönből és
- vissza nem térítendő támogatásból áll.
A beruházás összköltsége 7 millió forint lehet, amely 1 millió forintos saját erőből és 6 millió forint finanszírozási összegből tevődik össze. A beruházás elszámolható költségében a finanszírozási összeg, vagyis a kölcsön és a vissza nem térítendő támogatás összege egyaránt legfeljebb 3millió-3millió forint.
Alapesetben elő kell finanszírozni a munkálatokat. Amikor megvalósult a korszerűsítés, annak eredményét leellenőrizték, akkor kapja meg a pályázó a teljes finanszírozási összeget, azaz 7 milliós beruházás esetén 6 millió forintot. Ebből 3 millió forint vissza nem térítendő támogatás, 3 millió forint pedig kamatmentes kölcsön.
A kölcsönrész és a vissza nem térítendő támogatás összege külön, de ugyanazon napon kerül folyósításra a kölcsönszerződésben meghatározott arány szerint.
A projekt megvalósítását a kölcsönszerződés megkötést követő 24 hónapon belül kell befejezni.
Ez a határidő indokolt esetben egy alkalommal további maximum 6 hónappal meghosszabbítható.
Elszámolható költségek:
- anyagköltség (kizárólag kereskedelmi forgalomból beszerzett új készülék, új berendezés és újonnan vásárolt anyag finanszírozható, melyek szerepelnek az építési kulcstermékek listájában),
- munkadíj,
- projekt-előkészítési tevékenység: pl. szakértői, tervezői, eljárási költségek, tulajdoni lap költsége (összesen maximum 450 ezer forint lehet),
- egyéb költségek: a biztonságos működést, tűzvédelmet és az életveszély elhárítását szolgálja, továbbá a közvetlen helyreállítási költségek, a záró hiteles energetikai tanúsítvány (HET) költsége (mindösszesen 300 ezer forint lehet, ebből a záró HET max. 45 ezer forint lehet).
FONTOS: vegyes-, vagy vályogfalazatú ingatlanok esetében minden esetben kötelező a statikai szakvélemény elkészítettése, melynek költsége szintén elszámolható.
A felújítással kapcsolatos tervezési, építési, szerelési munkálatokat végző vállalkozó illetve az energetikus, valamint a tanácsadó által kiállított számla, vagy egyszerűsített számla csak akkor fogadható el, ha a vállalkozó és a kölcsönigénylő személye nem azonos, vagy a vállalkozó a kölcsönigénylőnek nem közeli hozzátartozója vagy élettársa, vagy gazdálkodó szervezet esetében az igénylő, vagy közeli hozzátartozója annak nem tulajdonosa, alkalmazottja, alapítója vagy vezető tisztségviselője.